Anaokulunda ‘aidat’ karmaşası… Ücretsiz diye tanıtmışlardı, bakın ne kadar istediler

Odatv’nin edindiği bilgiye göre, Antalya’da bir anaokulu, velilerden “güvenlik personeli tuttuk, yeni personel aldık” gerekçesiyle anne-babalardan 1000’er lira talep etti.

Okul yönetimi, hükümetin “veliden ücret alınmayacak” sözünü yerine getirmediğini, ödeneği kestiğini gerekçe göstererek velilerden bir 1000 lira daha talep etti.

Konuyu CİMER’e taşımayı düşünen veliler, okul yönetiminden aldığı şu yanıtla şaşkınlığını gizleyemedi:

“Bunun için CİMER’e yazı yazmanız hiçbir şeyi etkilemez. Yine dönüp CİMER bize mail atacak. Biz de cevap vereceğiz.”

HER AYIN 15’İ İLE 20’Sİ ARASINDA ÖDEME

Velilere dağıtılan kağıtta şu ifadeler yer aldı:

“Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Yönetmeliği 14/10/2023 tarih ve 32339 sayılı Resmi Gazete’de yayınlamış olup okul öncesi öğrencilerinin beslenme ve hijyen koşullarının sağlanması amacı ile yönetmeliğin 67. Maddesi uyarınca (O.A.B ücreti dışında) 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı için İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ücret Tespit komisyonunca belirlenen 2017 ve 2018 doğumlu öğrenciler için 950 TL, 2019 doğumlu öğrenciler için 1200 TL velisi tarafından aşağıda belirtilen okulumuz Öğrenci Katkı Payı (Aidat) hesabına Kasım ayı itibariyle her ayın 15’i ile 20’si arasında ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen yönetmelik uyarınca kayıt sırasında yapılan Okul-Veli sözleşmeleri 22-24 Kasım 2023 arasında Okul İdaresi ile görüşülerek yenilenecektir.”

ESKİ BAKAN AÇIKLAMIŞTI
Önceki Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz 11 Mayıs tarihinde, “Türkiye’nin hiçbir noktasında; ister tam gün isterse yarım gün eğitim yapsın, hiçbir ad altında okul öncesi eğitimden kesinlikle ücret alınmayacak. 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde bu ücretlerin tamamını kaldırıyoruz.” açıklaması yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir