Ankara kulisinden sıcak bilgi: Kılıçdaroğlu’nda özel ‘Muharrem İnce’ anketi

Hürriyet gazetesinden Abdulkadir Selvi’ye konuşan Muharrem İnce, ‘Bana bir teklif falan yok. Kemal Bey gelirse konuşurum. Ben müzakereye açığım.’ açıklamasını yaptı. Peki Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı kesin aday listesinin açıklanacağı 31 Mart’a kadar İnce ile görüşecek mi?

Son kulis bilgilerini paylaşan CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na özel bir anketin hazırlandığını belirtti.

Canova’nın değerlendirmeleri şöyle; Kılıçdaroğlu, aslında tam olarak İnce’nin bu yarıştaki pozisyonunu görmek istiyor. Evet. Muharrem İnce doğru söylüyor. Teklif gitmedi henüz. Bugüne kadar medyaya yansıyanlar da Kılıçdaoğlu’nun önündeki olasılıklar üzerine yapılan yorumlardı.

İşte Başkan yardımcılığı dendi ki o sonra doğrulanmadı. Çünkü 12 maddelik bir protokol var Millet İttifakı’nda. Bunun için artık çok geç. Bakanlık denildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hiçbir kurmayıyla görüşmedi, konuşmadı.

Milletvekilliği mi verilecek? 10 vekil verilebilir mi, kontenjan mı ayrıldı? diye deniyor. Zaten Millet İttifakı 6 parti içerisinde zorlu bir liste çalışması gerçekleştiriyor. O kadar yüksek vekillik verilir mi? Bunlar da net değil. Bunların hiçbirisi Kılıçdaroğlu tarafından karara bağlanmış ve Muharrem İnce’ye öyle veya böyle iletilmiş teklifler değil. Bunu net söyleyelim.

KILIÇDAROĞLU’NA ‘İNCE’ ANKETİ

Kılıçdaroğlu da önünü görüp ondan sonra Muharrem İnce’ye herhangi bir şey teklif edecek mi yoksa tamamen bir nezaket ziyareti yapıp çıkacak mı? Bunu netleştirmeye çalışıyor. Bunun için sağlıklı bir anket sonucuna ihtiyaç duyuyor. CHP sağlıklı anket için ‘düğmeye bastı’ diyebilirim. Kılıçdaroğlu’na özel örneklemi yüksek bir anketin yapıldığı bilgisini edindim.

Kılıçdaroğlu sağlıklı bir anket görüp Muharrem İnce’nin gerçek gücünü ölçtürmek istiyor. Şu an önünde Muharrem İnce ile ilgili çok çelişkili anketler var. Bunun için sağlıklı ve sadece Kılıçdaroğlu’na özel yapılan yüksek örneklemli bir anketin sonucunu bekliyor.

YÜKSEK ÖRNEKLEME SAHİP BİR ANKET OLACAĞI SÖYLENİYOR

CHP’nin anketçileri olmayan adaylıkların sorgulanamayacağını dört cumhurbaşkanı adayının kesinleştikten sonra birkaç gün içinde sahaya çıkıp, bir hafta içinde kesin sonuç verecek bir anket yapılacağını rapor ettiler.

BİRKAÇ GÜN İÇİNDE SONUCU ALINACAK VE KARAR VERİLECEK

Dün adaylar kesinleşti birkaç gün içinde yüksek örnekleme sahip bir anketin yaptırılması ve Kemal Kılıçdaroğlu ile kurmaylarının kararı bundan sonra vermesi bekleniyor.

ARACILARIN İKİ İSMİ UZLAŞTIRMA TALEBİ VAR

Partinin içinden dışından çok sayıda aracının uzlaştırma talebi ile Kılıçdaroğlu’na geldiğini öğrendim. Kılıçdaroğlu’nun her zamanki sakinliği ile bu süreci soğukkanlı götürdüğü ifade ediliyor.

CHP’DE 31 MART’A KADAR ÇÖZÜLSÜN GÖRÜŞÜ HAKİM

Ancak takvim açısından da sıkışıklık var. Adaylar 31 Mart Cuma günü kesinleşecek. 1 Nisan’da oy pusulasındaki yerleri için kura çekilecek. Adaylar kesinleştikten sonra çekilse bile oy pusulasına adı yazılabilir endişesi var. Çünkü bu konuda cumhurbaşkanlığı seçim kanununda bir boşluk var.

“Cumhurbaşkanlığı seçim kanununda boşluk olan durumlarda milletvekili kanununa bakılır” diyor CHP’li hukukçular. Orada da adaylıktan çekilenin pusuladan çıkarılması var.

Ancak YSK çekilse de adını pusulaya basabilir. “Kanunda açık hüküm yok” görüşü ağırlıklı CHP’de. O yüzden bu iş çözülecekse 31 Mart’a kadar çözülsün görüşü hakim ama Kılıçdaroğlu sakin izlenimleri de ifade ediliyor.

Yaptırdığı özel anket sonucu eline geçtikten sonra Kılıçdaroğlu’nun Memleket Partisi’nden randevu istemesi bekleniyor ve bunun için de kritik bir hafta içindeyiz diyebilirim.

KILIÇDAROĞLU-İNCE NE KONUŞACAK?

Ne önereceği ise o ankete bağlı olacak, kulislerde birçok iddia var. Başkan yardımcılığı deniyor ki bu artık olmaz 12 maddelik protokol var. Bakanlık için Kılıçdaroğlu MEB’i kimse ile konuşmadı. Acaba rezerv mi tutuyor yorumları var.

CHP LİSTELERİNDEN VEKİLLİK Mİ ÖNERİR?

Bunun için de şu an 6’lı masa içindeki çalışmalar sürüyor. “Zaten yeterince zorlu bir liste süreci var önlerinde o yüzden vekillik önerse bile sayı yüksek tutulamayabilir” deniyor ama tümü Kılıçdaroğlu’nun kararı öncesi yapılan yorumlar, akıl yürütmeler olarak konuşuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir