Bu Çin Coini 18x Yaptı! Satın Almalı mısınız?

Bu yıl dünyanın en iyi performans gösteren kripto paralarından biri, Conflux (CFX) oldu. Çin coini olarak adlandırılan CFX, bu yıl inanılmaz bir şekilde yüzde 1.800 arttı ve şu anda piyasa değerine göre ilk 50 kripto para listesine girmeye çok yakın. Sadece 0.45 dolarlık bir fiyatla işlem gören Conflux, şu anda 1,1 milyar dolarlık toplam piyasa değeriyle 51. en büyük kripto para konumunda. Peki, yatırımcılar şu anda CFX satın almalı mı? İşte ABD merkezli finans şirketi The Motley Fool’un analisti Dominic Basulto’ya göre cevabı…

Bu Çin coini yatırımcıların odağında: Peki neden?

Yatırımcılar neden Conflux için çıldırıyor? Ne de olsa, Conflux bir metaverse veya AI coin’i değil. Ancak Conflux, bu popüler teknoloji trendlerinden biri için kaldıraç olarak kullanılmasa da, Çin coinlerinin yükselişi ile popüler hale geldi. Kısacası, Conflux popüler bir Çin Blockchain projesidir ve bu, benzersiz bir dizi risk ve ödülle birlikte gelir. Conflux’un, Çin’in Ethereum’a (ETH) verdiği yanıt olarak düşünüldüğünü belirtmekte fayda var. Bu da, onu, Çin’de Blockchain ekonomisini inşa etmek isteyen geliştiriciler ve teknoloji uzmanları için değerli kılar. Conflux ilk olarak, genellikle “Çin’in MIT’si” olarak anılan Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’nde başlatıldı.

Sonuç olarak, 2000 yılında Nobel Ödülü’nün bilgisayar dünyasındaki versiyonu olan Turing Ödülü’nü kazanan Dr. Andrew Yao da dahil olmak üzere bu projenin arkasında pek çok çok akıllı insan var. Conflux ekibi, farklı bir Blockchain mutabakat mekanizmasına sahip olduğunu iddia ediyor: Bu, Ethereum’un kullandığı proof-of-stake mekanizması gibi diğer mutabakat mekanizmalarından çok daha güçlü ve verimli olan Tree-Graph olarak adlandırılmakta.

Yükselişin gerçek nedeni nedir?

Bununla birlikte, Conflux’un listelerden fırlamasının gerçek nedeni, Çin’de çok hızlı bir şekilde “kamu Blockchain’i” haline gelmesidir. Pratik anlamda bu, Çin hükümetinin onayına sahip olduğu anlamına gelir ve bu son derece önemlidir. Conflux, devletin aşırı müdahalesi olmadan gelişmeye devam edebilir ve en iyi Çinli teknoloji şirketleriyle çalışabilir. Örneğin Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Conflux, Blockchain tabanlı SIM kartlar için China Telecom ile bir anlaşma imzaladı. Ayrıca Xiaohongshu veya “Çin’in Instagram’ı” Little Red Book ile NFT’ler için bir anlaşma imzaladı.

Dolayısıyla, Conflux’un etrafında neden bu kadar çok ivme ve heyecan olduğunu görmek kolay. Analiste göre bu sadece “on yılda bir gelen bir yatırım fırsatı” olabilir. Analist, “Kimsenin adını duymadığı ve 1 doların altında işlem gördüğü bir zamanda Çinli bir Blockchain liderine yatırım yapabilirsiniz,” diyor. Ayrıca, Conflux kendilerinin Doğu ile Batı arasında bir köprü olacağını ve tüm dünyadaki Blockchain projelerinin işbirliğini ve birlikte çalışabilirliğini sağlayacağını söylüyor. Yani Conflux için potansiyel büyüme fırsatı sadece Çin ile sınırlı değil.

Jeopolitik ve düzenleyici riskler var

Ancak bu kriptonun en büyük ödülünün kaynağı aynı zamanda en büyük riskinin de kaynağı. Çin’den bahsetmeden Conflux’tan bahsetmek imkansız ve bu bir problem. Tayvan’da patlak veren bir kriz var ve analiste göre bu durum tam anlamıyla bir savaşa dönüşürse, Çin ile ilgili tüm yatırım fırsatları için oyun sona erebilir. Ayrıca Çinli teknoloji şirketlerinde ABD hükümetinin hoşlanmadığı bir şeyler var. ABD hükümeti, Çin’in en büyük 5G telekom şirketi Huawei Technologies’i Çin Komünist Partisi’nin paravanı olmakla suçlamıştı.  Analist, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Conflux’a yatırım yapmaya karar verirseniz, düzenleyici risk, göz önünde bulundurmanız gereken bir şey. Şu anda Conflux, ABD’li düzenleyicilerin radarında değil ama Çin’de kurulan kripto para borsası Binance’in radarında. Benim bakış açıma göre, ABD pazarına açılmaya çalışan herhangi bir Çinli kripto veya Blockchain projesi olacağı belli.

Çin coini için satın alım fırsatı mı?

Yani analiste göre Conflux için büyük pozitif faktör, “Çin’in Blockchain büyümesine erişim”. Ancak büyük olumsuzluk, ilgili potansiyel jeopolitik ve düzenleyici risk. Analist, “Benim bakış açıma göre, düzenleyiciler onun peşinden gitmeye karar verirse, pozitif faktörler, varlığınızın değerinin sıfıra düşme riskine değmez,” diyor. Ayrıca aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Conflux’a kısa vadede yatırım yapmak, cazip. Başka hangi kripto para birkaç ay içinde on kat getiri sağlayabilir? Ancak burada uzun vadeli hikayeyi akılda tutmak önemli: Herhangi bir ciddi miktarda para karşılığında, Ethereum’a yatırım yapmayı ve Çin’den çıkan herhangi bir yeni Blockchain inovasyonunun bir adım önünde kalmak için Vitalik Buterin ve ekibine tüm inancımı koymayı tercih ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir