Dina’nın ölümünde büyükelçilik avukatı: Bir kişi neden giden arabadan atlamaya kalkışır?

KARABÜK’te, Gabon Büyükelçiliği’nin avukatı Kerim Bahadır Şeker, Filyos Çayı’nda cansız bedeni bulunan Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga (17) ile ilgili yürütülen soruşturmada 2 kez mahkemeye sevk edilmesine rağmen adli kontrol şartıyla serbest bırakılan D.A. hakkında verilen karara itiraz etti.

Ortaya çıkan yeni görüntüler üzerine ifadelerinde çelişki tespit edilen D.A., 3’üncü kez gözaltına alındı. D.A., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Şeker, “D.A. ifadelerinde açık bir şekilde söylüyor. “Arabamda elleri kanıyordu” diyor. Sonra arabadan kapıyı açmak suretiyle atlamaya kalkıştı. Bir kişi neden giden arabadan atlamaya kalkışır? Arabadaki araştırmalar sağlandığında kan bulguları bulunacak. Burada ona yer yapılmaya çalışılıyor” dedi.

Dina’nın avukatı, şüphelinin kendini aklamak için “Benim arabamda elleri kanıyordu. Kapıyı açarak atlamaya kalkıştı” dediğini belirtti.

‘ARABAMDA ELLERİ KANIYORDU’

Avukat Şeker, D.A.’nın ifadeleriyle ilgili bilgi vererek, “D.A. ifadelerinde açık bir şekilde söylüyor. Benim arabamda elleri kanıyordu. Ellerinin kanamasından sonra araba devam ederken arabadan kapıyı açmak suretiyle atlamaya kalkıştı. Bir kişi neden giden arabadan atlamaya kalkışır? Arabanın içindeki araştırmalar sağlandığında kan bulguları bulunacak. Burada ona yer yapılmaya çalışılıyor. Maalesef ülkede profesyonel kadın katilliği müessesesi türemiş durumda. Savunmalar bütün kadın cinayetlerinde aynı şekilde işliyor” diye konuştu.

‘KONU ULUSLARARASI BİR HAL ALMIŞ DURUMDA’

Asli otopsinin çıktığını belirten Şeker, raporun açıklanmasıyla yeni gelişmeleri de paylaşacaklarını belirterek, “Asli otopsinin toksikoloji raporları bekleniyor. Toksikoloji raporlarıyla alakalı geri dönüş gerçekleştiği zaman gelişmeleri açıklayacağız. Biz bütün ifade tutanaklarını aldık. Savcılığın ölümün suda ve doğal gerçekleşmesine istinaden yapmış olduğu açıklamaya bizim itirazımızda savcılık kanadınca biliniyor. Kendilerine bu açıklamanın tekzip edilmesi gerektiğini ifade ettik” dedi.

‘BİZLERİ ŞOKE EDEN BİR KARARLA KARŞI KARŞIYA BIRAKTILAR’

Gabon Büyükelçiliği’nin Dina’nın ölümüyle ilgili Dışişleri Bakanlığı’na nota verdiğini hatırlatan Şeker, “Umarız ki en yakın zamanda bu sürünceme ve cinayete ilişkin sorumlular hukuk önüne çıkarılarak en ağır şekilde cezalandırılır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir