Euro Bölgesi perakende satışları beklentilerin altında

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve euro Bölgesi’nin Ocak ayına ilişkin perakende satış verilerini yayımladı.

Buna göre, Euro Bölgesi’nde de perakende satışlar Ocak’ta aralık ayına göre yüzde 0,3 yükselirken, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,3 gerileyerek beklentilerin altında kaldı. Perakende satışların Ocak’ta aylık yüzde 1 yükselmesi, yıllık bazda ise yüzde 1,8 gerileyeceği tahmin ediliyordu.

En fazla düşüş Avusturya’da

AB’de perakende satışlar, Ocak’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 artarken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 düştü.

AB ülkeleri arasında Ocak’ta bir önceki aya kıyasla perakende satışlarda en fazla düşüş yüzde 9,8 ile Avusturya’da, yüzde 1,4 ile Slovakya’da ve yüzde 0,6 ile Macaristan’da görüldü. En fazla artış ise yüzde 4,9 ile Hollanda’da, yüzde 4,6 ile Lüksemburg’da ve yüzde 4,1 ile Slovenya’da belirlendi.

Perakende satışlar, yıllık bazda ise Belçika’da yüzde 8,9, Almanya’da yüzde 6,8, Danimarka ve İsveç’te yüzde 5,8 geriledi. Slovenya’da yüzde 18,5, Romanya’da yüzde 5,8 ve Malta’da yüzde 5,7 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir