Görüşme Tarihleri Belli Oldu: Avrupa’ya Vizesiz Giriş İçin Kritik Eşik

Türk vatandaşlarının ‘ret’ yağmuruna tutulduğu şu günlerde Avrupa Birliği ile vize serbestisi konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Avrupa Birliği (AB) üst düzey yetkilisi, Türkiye’nin vize serbestisi meselesinin sonbaharda görüşüleceğini söyledi.

2016 yılında imzalanan ‘geri kabul’ anlaşması çerçevesinde, Türkiye kendi topraklarından AB ülkelerine geçen sığınmacıları geri almayı, AB de Türkiye’ye mali yardım yapmayı taahhüt etmişti.

İkinci Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan en büyük mülteci akınını durdurmak isteyen AB’nin Türkiye ile imzaladığı mülteci geri kabul anlaşmasının şartlarından biri de Türkiye’ye vize serbestisi tanınmasıydı.

Bu süreçte Türkiye, AB’nin mülteci yükünü sırtlamaya devam ederken, AB ise vize serbestisi için Türkiye’nin yerine getirmesi gereken 72 kriteri yerine getirmediği gerekçesiyle bu sözünü tutmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçtiğimiz ay düzenlenen NATO Liderler Zirvesi’nde İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmış, dönüşte yaptığı açıklamada AB ile ilişkiler ve vize serbestisi hakkında şunları ifade etmişti⬇️

‘Avrupa Birliği üyelik sürecimizin yeniden canlandırılması noktasında olumlu bir kanaat hâkim. Türk ekonomisine çarpan etki yapacak Gümrük Birliğinin güncellenmesi müzakerelerini de hızlandıracağız. Vize serbestisinde de mesafe alacağımıza inanıyorum.’

Türk vatandaşlarının Avrupa’dan turistlik vize dahi almakta zorlandığı bugünlerde Avrupa Birliği resmi kaynakları, İhlas Haber Ajansı’na konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği (AB) üst düzey yetkilisi, Türkiye’nin vize serbestisi meselesinin sonbaharda görüşüleceğini söyledi. Yetkili, “Bu tartışmanın sonucunu önceden tahmin edemeyiz. Türkiye, birçok ortak çıkar alanında aday ülke ve kilit ortak olmaya devam etmektedir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x