Meta’dan Beklenmedik Hamle: Facebook ve Instagram için Reklamsız Ücretli Abonelik Sistemi Yolda!

10 yılı aşkın bir süredir günlük hayatımızı baştan aşağı değiştiren sosyal medya, ünlü platformları ve yeni trendleri ile vazgeçilmezimiz olmaya devam ediyor. Önceleri, genellikle herkesin herhangi bir ücret ödemeden kullanabildiği söz konusu mecralar, günümüzde ücretli üyelik hizmetlerine dönüşmüş durumda. Son olarak ortaya çıkan bilgiler, sosyal medya platformlarının iki ağır taşı olan Facebook ve Instagram da Twitter ve Youtube gibi ücretli abonelik sistemini genişleteceğini öne sürüyor.

Ünlü sosyal medya şirketi Meta, bünyesinde bulundurduğu Facebook ve Instagram platformları için yeni bir ücretli abonelik sistemi üzerine çalışıyor.

Dev şirket, geçtiğimiz ay Twitter’dan esinlenerek geliştirdiği ücretli doğrulama aboneliğinin ardından platformları reklamsız kullanmak isteyen kişilerin katılabileceği bir üyelik sistemini daha hayata geçirmek üzere.

The New York Times’ın (NYT) haberine göre, Zuckerberg’in ünlü firması sosyal medyada reklamlarla karşılaşmak istemeyen kullanıcılara ücretli bir aylık abonelik sistemi sunacak.

Meta, sadece Avrupa bölgesi için geliştirilecek yeni üyelik sisteminden pek bir maddi katkı beklemiyor. Şirketin asıl hedefi, reklamsız sosyal medya kullanımı ile Avrupa Birliği’nin katı reklam politikalarını biraz olsun hafifletebilmek.

Sosyal medya devi, sadece geçtiğimiz yıl AB tarafından kişisel verilere göre özelleştirilen reklamları nedeniyle yaklaşık 1.5 milyar euro para cezasına çarptırıldı.

Tüm bu olanlar düşünüldüğünde Meta’nın yeni reklamsız üyelik sistemini Avrupa Birliği’nin ağır reklam cezalarını hafifletmek için hayata geçireceği söylenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x