Sanko Enerji ve Vestas’dan İş Birliği İmzası

  • Sanko Enerji Grubu, Akyel 1 ve Akyel 2 RES’de planladığı kapasite artırımlarını dünyanın önde gelen rüzgar türbini üreticilerinden Danimarka merkezli Vestas’ın EnVentus platformundan tedarik edeceği 6.2 MW gücünde V162 model 4 türbinle gerçekleştirecek. 
  • 2024’ün üçüncü çeyreğinde teslimi, son çeyreğinde de devreye alınması planlanan türbinlerin tedarikine dair imza töreni Sanko Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Konukoğlu, Sanko Enerji CEO’su Hakan Yıldırım, Sanko Enerji CFO’su Evren Güvenç ve Vestas Türkiye Genel Müdürü Levent İshak’ın katılımıyla 28 Eylül Perşembe günü Sanko Enerji Genel Müdürlük binasında gerçekleştirildi.

 

Geçtiğimiz Haziran ayında kurulu gücünü artırma yoluna gideceğini ve bunu yaparken kapasite artırımlarına ağırlık vereceğini açıklayan Sanko Enerji Grubu, bu yöndeki ilk adımını Karaman’da kurulu Akyel 1 ve Akyel 2 Rüzgar Enerji Santrallerinde atıyor. Sanko Enerji’nin Karaman’da bulunan ve toplam 50 MW’lık kurulu güce sahip iki rüzgar enerji santralinin kapasitesi, dünyanın önde gelen türbin firmalarından Vestas’dan tedarik edilecek toplam 24.8 MW güce sahip 4 yeni türbinle artırılacak. Vestas, türbinlerin tedarikinin yanı sıra kurulumlarını da gerçekleştirecek. Türbin teslimatının 2024 yılının üçüncü çeyreğinde yapılması planlanırken devreye alınmalarının ise 2024’ün son çeyreğinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

 

Konuya ilişkin olarak Sanko Enerji Genel Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Sanko Enerji CEO’su Hakan Yıldırım şunları kaydetti: “Vestas, enerjide sürdürülebilir büyüme arayışımızda çok kıymetli bir iş ortağı oldu. Bugün, Akyel 1 ve Akyel 2’de mevcut 50 MW’lık rüzgar santralimize eklenecek 24.8 MW’lık rüzgar santrali için kapasite artırım anlaşmasının imzalanmasını kutluyoruz. Bu ayın ortasında 50 MW’lık güneş santralimizi de hibrit sistem olarak Akyel rüzgar santralimize entegre ederek buradaki toplam kapasitemizi 100 MW’a çıkarmıştık. Bu son rüzgâr kapasitesi artışıyla birlikte yalnızca Akyel tesisimiz tek başına 125 MW’a ulaşacak. Sanko Enerji olarak mevcut 1.000 MW kurulu kapasitemizi önümüzdeki on yıl içinde iki katına çıkarmak gibi cesur bir vizyonumuz var. Öncelikli odak noktamız rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmaya devam etmek olacak. Vestas’ın da bugün ve gelecekteki bu büyüme yolculuğumuzda önemli bir rol oynamaya devam edeceğine inanıyoruz.”

 

Sanko Enerji’nin Karaman’da kurulu rüzgar enerji santrallerine EnVentus platformunda yer alan son teknoloji ürünü 4 ayrı türbin tedarik edeceklerini söyleyen Vestas Türkiye Genel Müdürü Levent İshak da Sanko Holding’e kendilerine duydukları güven için teşekkür etti. İshak, Vestas olarak EnVentus platformundan Türkiye genelinde bugüne kadar toplam 150 MW’ın üstünde ürün siparişine imza attıklarını belirterek bunun, Vestas’ın modüler teknolojisinin Türkiye pazarına uygunluğunu tescil eden güçlü bir gösterge olduğunu söyledi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x