ABD’deki Halkbank davasının temyiz duruşmasında yine karar çıkmadı

Rıza Sarraf davasında sanık olarak 19 Ekim 2019’da yargılanmaya başlayan Halkbank’a ilişkin temyiz davası, Manhattan’da İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde görüldü.

Taraflara, iddia ve savunmalarını mahkeme heyetine sözlü olarak sunmaları için süre verildi.

Başsavcılık Halkbank’ın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (FSIA) kapsamında yargılamadan muaf tutulması gibi bir dirimin söz konusu olmadığını belirtirken; Banka avukatları ise Halkbank’ın faaliyetlerinin Türkiye’de gerçekleştiğini ve teamül hukuku gereği, yabancı devlete ait bir şirkete karşı suçlamada bulunulmaması gerektiğini vurguladı.

Evrensel’in haberine göre taraflar, iddia ve savunmaları ile ilgili sorulara da yanıt verdi. Mahkeme heyeti, kararın ileri bir tarihte açıklanacağını duyurdu.

Ne olmuştu?

VOA Türkçe’nin aktardığına göre Halkbank’ın ABD’deki yargı süreci, Rıza Sarraf davasında sanık olarak 19 Ekim 2019’da aleyhine açılan davayla başladı. ABD yargısı, beşinci yılına giren davada, bankanın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (FSIA) kapsamında yargılanıp yargılanamayacağına henüz karar veremedi. Halkbank davasının yargı sürecinde şimdiye kadar yaşanan önemli gelişmeler şöyle:

15 Ekim 2019: Halkbank aleyhine New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından, kara para aklama ve yaptırımları delme gerekçesiyle altı farklı suçlamadan dava açıldı. Halkbank davası, daha sonra Rıza Sarraf davasıyla birleştirildi. Halkbank, Rıza Sarraf davasında sanık olarak yargılanmaya başladı.

Halkbank aleyhine New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde açılan davada şu suçlamalara yer verilmişti: ABD’yi dolandırmak amacıyla komplo kurmak, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı İran’a usulsüz para transferleri yaparak ihlal etmek için komplo kurmak, ABD bankalarını dolandırmak, ABD bankacılık ve finans sistemini dolandırmak amacıyla komplo kurmak, kara para aklamak, kara para aklamak amacıyla komplo kurmak.

22 Ekim 2019: ABD’nin İran’a yaptırımlarını delmekle suçladığı Halkbank’tan hiçbir hukuki temsilci, federal mahkemede görülen duruşmaya katılmadı. Savcılar, Halkbank’ın ABD’deki avukatlarına mahkeme celbi ilettiğini kaydettiklerini, bankanın duruşmaya katılmayarak kaçak duruma düştüğünü ve mahkemeye itaatsizlik ettiğini söyledi.

23 Ekim 2019: New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Halkbank’ın New York’taki davayı reddetmesi halinde, ilk haftanın sonunda 7 milyon dolar, ikinci haftanın sonunda 21 milyon dolar, sekizinci haftanın sonunda 1 milyar 800 milyon dolar tutarında para cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini açıkladı.

31 Mart 2020: Savcılığın yaptırım dosyası hazırlaması sonrasında Halkbank, hakkındaki iddialara yanıt vermek için New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yapılan ön duruşmaya katıldı. Halkbank’ı ön duruşmada, Willams & Connely LLP hukuk firmasına bağlı Avukat Robert M. Cary temsil etti. Avukat Cary, Halkbank’ın iddianamede yer alan altı suçlamadan hiçbirini kabul etmediğini söyledi.

19 Temmuz 2020: Halkbank avukatları, davanın görüldüğü New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ne sundukları dilekçede reddi hâkim talebinde bulundu. Başvuruda, Yargıç Richard Berman’ın, Fethullah Gülen ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle Halkbank davasından geri çekilmesini istendi.

2 Ekim 2020: New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi, Halkbank’ın, davanın düşmesiyle ilgili yaptığı başvuruyu reddetti. Yargıç Richard Berman, 16 sayfalık gerekçeli kararında, Halkbank’ın ABD’ye karşı ticari suçlar işlediğine, yasalara göre ABD’de yargılanması gerektiğine hükmetti.

26 Aralık 2020: New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden davada reddi hâkim başvurusu bir alt mahkeme tarafından daha önce reddedilen Halkbank’ın bir üst mahkemeye yaptığı reddi hâkim konusunda alınan kararın bozulması talebi de reddedildi.

10 Şubat 2021: New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ne yaptığı tüm başvuruları reddedilen Halkbank, bir üst mahkemeye itirazda bulundu. Halkbank, New York İkinci Bölge Mahkemesi’ne, hakkındaki iddianamenin düşürülmesi ve Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası kapsamında ABD’de yargılanamayacağı gerekçesiyle başvuruda bulundu.

17 Şubat 2021: New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde, önce 1 Mart’ta başlayacağı açıklanan, daha sonra da 3 Mayıs’a ertelenen Halkbank davası, temyiz engeline takıldı. New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi Halkbank’ın yaptığı başvuruyu değerlendirdi. Üst mahkeme, Halkbank’ın davadan düşürülmesi talebini reddettiğini, ancak yabancı bir kuruluş olduğu için Amerikan mahkemelerinde yargılanmayacağıyla ilgili talebini kabul ederek değerlendireceğini açıkladı.

1 Nisan 2021: ABD’de yargılanamayacağını öne süren Halkbank’ın başvurularının ikinci kez reddedilmesinin ardından mahkemenin yargıcı Richard Berman, bankanın yargılanacağı New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde jürili seri duruşmaların 3 Mayıs’ta başlayacağına karar verip, jüri heyetinin seçilmesine hükmetti. Ancak jüri seçim kararı, Halkbank’ın bir üst mahkemeye yaptığı temyiz başvurusunda karar çıkana kadar durduruldu.

23 Ekim 2021: New York’ta İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi, Halkbank’ın yaptığı temyiz başvurusuyla ilgili kararını açıkladı. Üç yargıçtan oluşan üst mahkeme heyeti, Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası kapsamında ABD mahkemelerinde yargılanmayacağıyla ilgili Halkbank’ın temyiz başvurusunu reddetti.

10 Kasım 2021: Daha önce ABD’de yargılanamayacağı iddiasıyla, İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’ne bir alt mahkemenin kararını temyiz için başvuran ve temyiz talebi reddedilen Halkbank, mahkemeye yeni bir başvuruda bulundu. Yeniden yargılanmayı ve yeni bir duruşmayla mahkemenin daha önce almış olduğu ret kararını gözden geçirmesini istedi.

16 Aralık 2021: Halkbank’ın, New York’taki İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ne ikinci kez yaptığı temyiz başvurusu da reddedildi. Banka, ABD Anayasa Mahkemesi’ne şimdiye kadar aleyhine alt mahkemelerde alınan kararların temyizi için başvurabileceğini açıkladı.

10 Ocak 2022: Halkbank ABD’deki avukatları aracılığıyla İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’ne verdiği 20 sayfalık dilekçede, Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası kapsamında olduğu gerekçesiyle yaptığı temyiz başvurusu iki kez reddedilen temyiz davasının Anayasa Mahkemesi’ne sevkini istedi.

14 Ocak 2022: Halkbank’ın dosyasının ABD Anayasa Mahkemesi’yle ilgili başvuruyu değerlendiren New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nin üç yargıcı, oy birliğiyle aldıkları kararla Halkbank’ın ABD Anayasa Mahkemesi’ne temyiz başvuruna yeşil ışık yaktı. Halkbank davasının Anayasa Mahkemesi süreci resmen başlamış oldu. Anayasa Mahkemesi, Halkbank’a başvurusunu yapması için 31 Ocak tarihine kadar süre tanıdı.

04 Şubat 2022: Anayasa Mahkemesi, Halkbank’ın dava dosyasının kıdemli hâkim Sonia Sotomayor tarafından incelendiğini, bankanın temyiz başvurusu için ek süre istediği ve başvurunun en geç 13 Mayıs’ta yapılması gerektiği kaydedildi. Anayasa Mahkemesi, Halkbank’ın başvurusunu kabul edip etmeyeceğine, duruşma takvimine alıp almayacağına, 13 Mayıs’akadar ileteceği dilekçeyi inceledikten sonra karar vereceğini açıkladı.

13 Mayıs 2022: Halkbank, ABD’deki Williams & Connolly LLP hukuk firmasına bağlı avukatları aracılığıyla, 35 sayfalık temyiz başvuru dilekçesini ABD Anayasa Mahkemesi’ne sundu.

19 Mayıs 2022: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la New York’ta yaptıkları görüşmede, Halkbank davasının da gündeme geldiğini belirterekyargı süreci devam eden davayı “siyasi” olarak nitelendirdi. Çavuşoğlu “Görüşmede, bize göre tamamen siyasi motifli bir dava olan Halkbank davasını da gündeme getirdik. Beklentilerimizi dile getirdik” diye konuştu.

19 Temmuz 2022: ABD Başsavcısı Elizabeth B. Prelogar, Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın temyiz talebinin reddini istedi. Başsavcı Pregolar, ABD’de ticari faaliyetleri olan Halkbank’ın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası kapsamına girmediğini, daha önce alınan mahkeme kararlarının da bu yönde olduğu belirtilerek, “Halkbank, Amerikan yasaları çerçevesinde bölge mahkemelerinde yargılanabilir” dedi.

3 Ekim 2022: ABD Anayasa Mahkemesi, 28 Eylül’de Halkbank’ın temyiz talebiyle yaptığı başvuruyu ve başsavcılığın yaptığı itirazı değerlendirdiği kararını açıkladı. Halkbank davasının mahkemede takvime alınarak, temyiz talebiyle ilgili duruşmanın 2023 yılında yapılması kararı aldığını açıkladı.

11 Kasım 2022: ABD Anayasa Mahkemesi, Halkbank’ın temyiz duruşmasının 17 Ocak 2023’teyapılmasına karar verdi.

26 Kasım 2022: Halkbank, Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu 47 sayfalık ana başvuru ve beş farklı ek dilekçede, bankanın ABD’de yargılanmasının “uluslararası infiale ve uluslararası toplumda diplomatik bir kâbusun yaşanmasına yol açabileceğini” öne sürdü. Dilekçelerde Azerbaycan, Katar ve Pakistan’ın da Halkbank lehine görüşleri yer aldı.

4 Ocak 2023: Savcılık, Anayasa Mahkemesi’nde, Halkbank davasında çıkacak olası bir lehte kararın, ABD’nin İran’a ekonomik yaptırımlarını uygulama kabiliyetini önemli ölçüde olumsuz etkileyebileceğini iddia etti. Böylesi bir kararın ABD’nin en önemli dış güvenlik sorunları arasında yer alan İran’a karşı mücadelesini olumsuz etkileyeceği görüşü dile getirildi.

13 Ocak 2023: Halkbank, savcılığın bankanın ABD’de yargılanabileceği yönündeki iddiasını, “Türkiye’nin aşağılanması” olarak değerlendirdi.

17 Ocak 2023: Halkbank’ın temyiz başvurusuna ilişkin Anayasa Mahkemesi’nde yapılan duruşmada tarafların sözlü savunmaları dinlendi. Duruşmadabir karar çıkmadı.

19 Nisan 2023: ABD Anayasa Mahkemesi, Halkbank’ın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası kapsamında yargılamadan muaf olduğu iddiasıyla yaptığı başvuruyu reddettiğini açıkladı. Anayasa Mahkemesi Halkbank’ın genel hukuk kapsamında yaptığı itirazı bir alt mahkeme olan New York’taki İkinci Bölge Mahkemesi’nin yeniden değerlendirmesini istedi.

1 Ağustos 2023: Davanın bir alt mahkeme olan İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ne sevkinin ardında Halkbank, temyiz talebiyle ilgili mahkemeye sunduğu savunma dilekçesinde bankanın yüzde 91’in Türkiye Cumhuriyeti Varlık Fonu’na ait olduğu, bankanın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası kapsamına girdiği ve bu nedenle ABD’de yargılanamayacağı görüşünü yineledi. Halkbank, davanın aleyhlerine sonuçlanması halinde hem bankalarının hem de Türkiye’nin zarar göreceğini öne sürdü.

1 Kasım 2023: İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi Baş Yargıcı Debra Ann Livingston, daha önce 11 Aralık’ta yapılacağı açıklanan temyiz duruşmasının savcılığın talebiyle, 28 Şubat 2024’eertelediğini açıkladı.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bahsegel giriş
casibom giriş
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
superbetin
sekabet giriş
setrabet giriş
supertotobet giriş
tarafbet giriş
tipobet giriş
tulipbet giriş
tümbet giriş
vdcasino giriş
winxbet giriş
betpark
betroad
bets10
bettilt
betvole
casibom
casinomaxi
casinoper
dinamobet
grandpashabet
goldenbahis
holiganbet
hovardabet
imajbet
interbahis
jojobet
asyabahis
bahigo
limanbet
makrobet
mariobet
meritking
mobilbahis
mostbet
cratosslot
sekabet
dinamobet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
bahigo
onwin
bahigo
betcup
matbet
mariobet
mariobet
limanbet
dinamobet
1xbet
nakitbahis
ngsbahis
bahigo
onwin
paribahis
perabet
piabet
pinup
pulibet
redwin
sahabet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
piabet
pulibet
sahabet
setrabet
slotbar
superbahis
timebet
tipobet
tumbet
vdcasino
vevobahis
bahiscom
casibom giriş
lidyabet giriş
lidyabet
jojobet
betmarlo giriş
marsbahis giriş
betcup giriş
bets10
Asyabahis
betmoon
betnano
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
superbet
tarafbet
tipobet
tulipbet
tumbet
winxbet
neyine
noktabet
norabahis
oleybet
onbahis
onwin
orisbet
padisahbet
palacebet
paribahis
parmabet
perabet
piabet
pinup
pokerbeta
polobet
pusulabet
redwin
kralbet
ligobet
mariobet
limanbet
limanbet
matadorbet
matbet
meritking
milanobet
milosbet
mostbet
mrbahis
nakitbahis
extrabet
gobahis
gorabet
hilbet
ikimisli
Abdulla62630105
jetbahis
jojobet
klasbahis
betpark
betpas
betper
interbahis
goldenbahis
betcup
slotbar
asyabahis
xslot
restbet
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
supertotobet
superbet
tipobet
tarafbet
tulipbet
tumbet
winxbet
vdcasino
maltcasino
milanobet
milosbet
mobilbahis
mrbahis
nakitbahis
extrabet
favoribahis
favorisen
gobahis
gorabet
grandpashabet
hilbet
ikimisli
imajbet
intobet
jasminbet
jetbahis
jojobet
klasbahis
betorspin
betpark
betpas
betper
betroad
betsat
bettilt
betturkey
betvole
casibom
casinovale
celtabet
dinamobet
discountcasino
dumanbet
elexbet
elitbahis
betebet
betexper
betine
bet
betkolik
betkom
betlike
betmatik
betnis
betonred
bahisal
bahiscom
bahsegel
baymavi
baywin
1xbet/a>
7slot
akcabet
aresbet
asyabahis
bahigo
bahis1000
vevobahis
kingbetting
anadolucasino/a>
goldenbahis
betticket
betovis
casinoper
kartal escort
avcılar escort
esenyurt escort
bahçeşehir escort
beylikdüzü escort
bakırköy escort
halkalı escort
şirinevler escort
şişli escort
istanbul escort
esenyurt escort
avcılar escort
tarafbet
betist giriş
showbet
xslot giriş
favorislot
barn festival
pragmatic slot oyunları
radissonbet
egt oyna
betmarlo
floating dragon oyna
bonus hunt" rel="dofollow">bonus hunt">bonus hunt
aresbet
tombala oyna
wild wild riches oyna
betibom
dog house megaways
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
wild west gold oyna
markaj giriş
trwin giriş
altıncasino
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
sugar rush oyna
hiperwin
sweet bonanza oyna
diyarbet
diyarbet
mrbahis
favorislot
markaj giriş
trwin
big bass bonanza oyna
gates of olympus oyna
egt oyna
favorislot
markaj giriş
trwin
betingo
bahisbudur
casi pol
casipol giriş
casipol giriş
casipol
casipol
romabet
mrbahis
casipol şikayetvar
casipol giriş
casipol twitter
casipol şikayet
casipol
casipol güncel giriş
casipol güncel
casipol giriş
casipol girişi
Ataşehir Escort