Ağaç Kovuğundan Çıkardı, 3 Saatte 30 Bin Lira Kazandı! ‘İlaç Niyetine Satın Alıyorlar’

Van’ın Çatak ilçesinde kovanlarından kaçan arıların yuva yaptığı bir ceviz ağacının kovanından 5 kilogram bal çıkarıldı. 3 saatlik uğraş sonucu çıkarılan balın kilogram değerinin 6 bin lira olduğunu söyleyen ‘Arı adam’ lakaplı Abdulvahap Semo, ‘Müşterilerimiz çoğu zaman ilaç niyetine satın alıyor.’ dedi.

Arıcılık faliyetlerinin yaygın olarak yapıldığı Çatak ilçesinde zaman zaman kovanları terk eden arılar doğal yaşam alanlarında bal üretmeye devam ediyor.

İlçedeki arıcıların hasat zamanı takip ettiği alanlarda tamamen organik bal buluna biliyor. Kentte 30 yıldır arıcılıkla uğraştığı bilinen ‘Arı adam lakaplı’ Abdulvahap Semo da bir ceviz ağacının kovuğunda bulunan 5 kilogramlık balı 3 saatlik bir çaba sonucu çıkardı.

Yuvayı bulabilmek için kilometrelerce yol yürüdüklerini söyleyen Semo şu ifadeleri kullandı: ‘Yuvadan 3 saatlik çalışma sonucu 5 kilograma yakın organik bal çıkardık. Bu bal az bulunduğu ve dış etkenlere maruz kalmadan üretildiği için kilogram fiyatı 6 bin liraya kadar ulaşan çok değerli ve özel bir baldır. Balın şifasını bilen müşterilerimiz çoğu zaman ilaç niyetine satın alıyor. Talep üzerine her yere gönderebiliyoruz.’

İşlem sırasında ağaca ve arılara zarar vermeden çalıştıklarını anlatan Semo ‘ Balı aldıktan sonra yuvayı tekrar arının bal üretebileceği şekilde bırakıyoruz. Ağaca zarar vermemek için bir kapak açmıştık. İçini temizleyip, yeniden kapağı uygun şekilde kapattık. Arının bir kısmını da kovana bırakarak güvene aldık. Yuvadaki bal hem ilaçsız hem de el değmeden üretildiği için nadir bulunan bir baldır. Tespit ettiğimiz yuvalar 2 bin 800 rakımda yer alıyor. Ağaç balının kaya balından farkı yok. İkisi de kovandan kaçan arıların güvenli bir yuva bulup, buralarda ürettiği organik baldır.’ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x