Kendal Yıldız’ın ölümüne ilişkin dava başladı

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Barış Gündüz, tutuksuz sanık Yunus Emre Aydın ile başka suçtan tutuklu müşteki Halis Yıldız ve avukatları katıldı.

Savunmasını yapan sanık Barış Gündüz, olayın yaşandığı gün arkadaşı Mehmet Can’ın kullandığı motosikletle büfeye ilerledikleri sırada kaldırımda oturanların kendilerine “Sessiz olun lan” şeklinde bağırdığını, aralarında tartışma çıktığını, müştekiler Recep Deniz, Mehmet Yıldız ve Musa Yıldız’ı dikkate almayarak oradan ayrıldıklarını söyledi.

Büfeye gitmekten vazgeçerek kendi dükkanına döndüğünü anlatan sanık Gündüz, arkadaşı sanık Yunus Emre Aydın’la evlerine gitmek için çıktıklarını, olay yerinden geçerken müştekilerin yeniden küfrettiğini, kendisinin de korkutma amaçlı havaya ateş ettiğini, amacının birisini yaralamak ya da öldürmek olmadığını iddia etti.

Gündüz, korktuğunu, sanık Aydın ile Fatih’teki metruk bir binanın üst katına suçta kullandığı silahı bırakarak kaçtığını, ailesinden ayrı ev tuttuğunu, 10 gün burada kaldıktan sonra teslim olduğunu anlatarak, Hollanda’ya kaçma iddiasının doğru olmadığını ileri sürdü.

Sanık Gündüz’ün avukatı Hadi Dündar, müvekkilinin korkutma amacıyla ateş ettiğini, olayda olası kast ve bilinçli taksir unsurlarının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Müvekkilinin maktulün yakınlarıyla görüştüğünü, aralarında barışma olabileceğini belirten avukat Dündar, sanığın adli kontrol tedbiriyle tahliyesine karar verilmesini istedi.

Maktul Kendal Yıldız’ın babası Halis Yıldız ise 16 yıldır cezaevinde bulunduğunu, maktulün kendisinin tek çocuğu olduğunu, kaybedecek hiçbir şeyi kalmadığını ifade ederek, dosyayı mahkemenin takdirine bıraktığını kaydetti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Gündüz’ün tutukluluk halinin devamına hükmederek, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

– İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Barış Gündüz’ün 19 Kasım 2022’de Fatih Sofular Caddesi’nden motosikletle geçerken kaldırımda oturan müştekiler Recep Deniz ve Musa Yıldız’la aralarında laf tartışması çıktığı, sonrasında sanık Yunus Emre Aydın’ın yönetimindeki motosikletle yeniden olay yerine dönen sanığın ruhsatsız silahla, müştekiler ve sonradan geldiği belirlenen maktulün bulunduğu yere bir el ateş ettiği anlatılıyor.

Sanıkla aralarında tartışma olmayan maktul Kendal Yıldız’ın ise başına kurşun isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtilen iddianamede, sanık Barış Gündüz’ün, “çocuğu kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 3 kişiye karşı “kasten öldürmeye teşebbüs etmek”, “hakaret” ve “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma” suçlarından 28 yıl 4 aydan 52 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Sanık Yunus Emre Aydın’ın ise “çocuğu kasten öldürmeye yardım etmek” ve 3 kişiye karşı “kasten öldürmeye teşebbüse yardım etmek” suçlarından 28 yıl 6 aydan 42 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x