Kıbrıs’ın YÖK’ünde hem diploma hem isim sahte çıktı

İSTANBUL – KKTC’deki ‘sahte diploma’ krizi henüz çözülmedi. Yüksek Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’nun (YÖDAK) Başkanı Turgay Avcı’nın Yüksek İdare Mahkemesi’ne sunduğu diplomasında yer alan ismin Turgay Salih Zeki adında birine ait olduğu iddia edildi. Avcı’nın diplomasının gerçekliğini soruşturan YÖDAK heyetinin tespit ettiği bilgilere göre Turgay Salih Zeki adının ne Güney Kıbrıs ne de Kuzey Kıbrıs kayıtlarında yer almadığı belirlendi. Heyet, Yüksek İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen emniyet güçlerinin soruşturmayı genişletmek yerine ‘dar’ tutmakla itham ediyor.

BAŞINDA OLDUĞU KURUMA DAVA AÇMIŞTI

Kıbrıs’ın YÖK’ü olan YÖDAK’ta ortaya çıkan bir sahte diploma sonrası bir akademisyen görevden alınmıştı. Gelişme üzerine YÖDAK’ın Başkanı dâhil tüm üye ve rektörlerin diplomalarını, oluşturulan heyete transkriptleriyle birlikte sunulması istendi. YÖDAK Başkanı Turgay Avcı diplomasının gerçek olduğunu kanıtlayamadı. Ardından, başında olduğu YÖDAK’tan şikâyetçi olarak süreci yargıya taşıdı. Mahkeme de Avcı’nın diplomasının gerçek olduğunu kanıtlamasını istedi. 12 Ocak’ta Yüksek İdare Mahkemesi’ne bir diploma götüren Avcı, transkriptini sunmadığı için mahkeme tarafından süreci soruşturmak için polis ekibi görevlendirildi.

‘CUMHURBAŞKANININ ATADIĞI BİRİNİ SORGULAYAMAYIZ’

Mahkemenin görevlendirmesiyle soruşturmayı yürüten emniyet ekibiyle geçtiğimiz günlerde görüşme gerçekleştiren YÖDAK heyeti, emniyet güçlerinin Turgay Avcı’ya ait transkripti ilgili makamlardan talep etmediğini belirtti. Polis ekipleri Avcı’nın yalnızca diplomasını sorgulayarak süreci tamamlamaya çalışıyor. Bu gelişme Kıbrıs’ta soruşturmanın üstünün kapatılmaya çalışıldığı yorumlarına neden oldu. YÖDAK içinde soruşturmadan sorumlu heyet ise transkriptin sorgulanmasının zorunluluk olduğunu belirterek, emniyet güçlerine çağrıda bulundu. Emniyet güçleri ile yapılan görüşmede ayrıca YÖDAK heyetine, kolluk kuvvetleri tarafından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın atadığı birini sorgulayamayacaklarının söylendiği öne sürüldü.

DİPLOMADA YAZAN TURGAY SALİH ZEKİ İSMİ ADINA KİMSE YOK

YÖDAK heyeti de mahkeme ve polis ekiplerine paralel ayrı bir soruşturma sürdürüyor. Turgay Avcı’nın 12 Ocak’ta mahkemeyi gösterdiği diplomada yer alan Turgay Salih Zeki isminin peşine düşen heyet, Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs’ta diplomanın üzerindeki ismi sorguladı. Ancak, Ada’nın her iki bölgesinde de Turgay Salih Zeki isimli birinin bulunmadığını öğrendi. Heyet, artık Turgay Salih Zeki’nin kim olduğunu sorarak, emniyetin de bu ismin peşine düşmesi gerektiğini bildiriyor.

İDDİA: 1974’TEN ÖNCE ADI TURGAY ZEKİ’YDİ

Turgay Avcı’nın Beyrut Amerikan Üniversitesi’ne Güney Kıbrıs pasaportuyla 1974 yılından önceki ismi olan Turgay Zeki adıyla gittiği iddialar arasında yer alıyor. Turgay Avcı’ya ait diplomada Turgay Salih Zeki isminin nasıl yer aldığı henüz bilinmiyor. 1974 yılında Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi tarafından yürürlüğe koyulan soyadı kanunundan sonra Turgay Zeki, Turgay Avcı olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir