SEC Başkanından Bitcoin ETF Başvuruları İçin Kritik Açıklama!

Son aylarda, BlackRock ve Fidelity gibi birçok büyük firma spot Bitcoin ETF’si için başvurdu. SEC Başkanı Gary Gensler, spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin bazı açıklamalar yaptı. Gensler, SEC’in “yeni bakışına” mahkeme kararlarını dikkate aldığını söyledi.

Spot Bitcoin ETF için mahkeme kararları dikkate alınacak!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ajansın spot Bitcoin ETF başvurularına “yeni bakışını” açıkladı. Gensler, SEC’in son mahkeme kararlarını dikkate aldığını söyledi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, spot BTC ETF için yapılan önceki başvuruları yıllarca reddetti. Bununla birlikte, düzenleyiciye Grayscale Investments’ın başarısız bir teklifini yeniden gözden geçirmesini emreden bir yargıçlar heyeti dengeyi değiştirmeye başlıyor olabilir. Kurum şu anda büyük varlık yöneticilerinden gelen bir düzineden fazla başvuruyu değerlendiriyor. Bunlar arasında BlackRock ve Fidelity gibi devler de var. Gensler Perşembe günü CNBC’ye verdiği bir röportajda, şu açıklamayı yaptı:

Geçmişte bu başvuruların bir kısmını reddetmiştik. Ancak Columbia Bölgesi’ndeki mahkemeler bu konuda ağırlığını koydu. Dolayısıyla, bu mahkeme kararlarına dayanarak bu konuya yeni bir gözle bakıyoruz.

SEC, bir çok spot Bitcoin ETF’sini değerlendiriyor

D.C. Devresi için ABD Temyiz Mahkemesi’ndeki üç yargıç, Ağustos ayında SEC’in Grayscale’in spot Bitcoin ETF teklifini yeniden gözden geçirmesi gerektiğine karar verdi, çünkü varlık yönetimi firması geçen yıl amiral gemisi GBTC fonunun dönüştürülmesine yönelik planının reddedilmesinin ardından kuruma dava açtı. Mahkeme özellikle SEC’in spot Bitcoin ETF’lerine ve düzenleyicinin onayladığı vadeli işlem sözleşmelerine dayalı benzer fonlara yönelik farklı muamelesini ele aldı. Eylül’de Gensler, milletvekillerine mahkemenin kararının yanı sıra “Bitcoin ETF’lerle ilgili çok sayıda dosyayı” incelediğini söyledi.

SEC Başkanı’na göre kripto dolandırıcılıklarla dolu!

Bu arada Gensler, kriptonun hala dolandırıcılıkla dolu olduğunu söylüyor. Bu yüzden Gensler, kripto endüstrisinin mevcut menkul kıymetler yasalarına çok fazla uymadığı görüşünü yineledi. Bu bağlamda Gensler, şu hususların altını çizdi:

Kripto alanında çok fazla dolandırıcılık ve kötü aktör var. Sadece menkul kıymetler yasalarına değil, kara para aklamayı önleme ve halkı kötü aktörlere karşı korumaya yönelik diğer yasalara da çok fazla uyumsuzluk var.

Bu arada AML, Kongre ve Hazine Bakanlığı’nın çağrılarının ardından sektör için odak noktası haline geldi. Geçtiğimiz ay Hazine, milletvekillerinden kripto sektöründeki yasadışı aktörlerin peşine düşmeleri için daha fazla yetki istedi. Ayrıca, yaptırım aracı vermelerini talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x