Siyasetçilerden Gazze’deki saldırıya tepki: İsrail, insanlığa karşı suç işledi

İsrail’in Filistin’in Gazze Şeridi’nde hastaneye düzenlediği saldırıda 500 kişinin öldüğü açıkladı. Saldırıya Türkiye’deki çok sayıda politikacı ve siyasi parti, sosyal medyada yaptığı açıklamalarla tepki gösterdi.

KILIÇDAROĞLU: BUNUN ADI KATLİAM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Lafı eğip bükmeye hiç gerek yok. İsrail, insanlığa karşı suç işlemiştir. Bunun adı cinayettir, katliamdır. Lanetliyorum!” şeklinde paylaşım yaptı.

AKŞENER: NETANYAHU TERÖRÜNÜ DURDURUN

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘İsrail’in terörle mücadele edeceği beyanıyla başlattığı savaşın artık bir savaş olmaktan çıktığını ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun terörü haline geldiğini’ belirtti.

Bir devletin savaş stratejisinde hastane bombalamanın olmadığını vurgulayan Akşener, “Bu ancak ve ancak bir terör stratejisidir. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünya kamuoyunu bir an önce en temel insan haklarına sahip çıkmaya ve Netanyahu terörünü durdurmaya davet ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

BABACAN: AÇIK BİR SAVAŞ SUÇU

İsrail’in savaş suçu işlediğini belirten Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Ahli Arab hastanesine düzenlediği hava saldırısı açık bir savaş suçudur. Gazze’de yaşanan insanlık suçlarına tepki göstermeyen herkes bu katliamın sorumlusu konumundadır. Uluslararası kamuoyu hiçbir gerekçe ve bahaneye sığınmadan acilen tek ses olup bu kıyıma dur demelidir” dedi.

SAADET PARTİSİ’NDEN EYLEM KARARI

Saadet Partisi ise eylem kararı aldı. Saadet Partisi’nden yapılan açıklamada, “Büyük Vahşet! İşgalci katil İsrail, Gazze’de hastane bombaladı, yüzlerce masum Filistinli hayatını kaybetti! Bütün milletvekillerimizle, katillerin ülkemizdeki büyükelçiliği önünde saat 22.30’da toplanacak, bu vahşete karşı duracağız” denildi.

İsrail’in İstanbul Konsolosluğu önünde toplanma çağrısı yapan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, “Anadolu Gençlik Derneğimizin çağrısıyla tüm vicdan sahiplerini İsrail Konsolosluğu’na davet ediyoruz. Evlatlarımızın, torunlarımızın yüzüne bakabilmek onlara onurlu bir duruş miras bırakabilmek için tüm İstanbulluları bekliyoruz. 23.00’da İsrail Konsolosluğu” dedi.

HEDEP: LANETLİYORUZ

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) de “İsrail’in Gazze’de sivillerin sığındığı, yaralıların tedavi gördüğü hastaneye yönelik saldırılarını lanetliyoruz. Bu yaşananların tamamı insanlığa karşı işlenmiş suçlardır. Bütün dünya halklarını Ortadoğu’da barışın sesini yükseltmeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

TBMM BAŞKANI KURTULMUŞ: DÜNYAYA SESLENİYORUZ NE KADAR SESSİZ KALACAĞIZ

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, “İsrail, tüm dünyanın gözleri önünde gaddarca insanlığı vurmaya devam ediyor. Sivil yerleşim yerlerini hedef almaya aralıksız devam eden vahşi Siyonizm, Gazze’de bir hastaneye düzenlediği saldırıda yüzlerce masum insanı katletti. İsrail’in uluslararası hukuku hiçe sayarak sivilleri hedef alan saldırılarını asla kabul etmiyoruz ve en şiddetli şekilde bir kez daha kınıyoruz. Tüm dünyaya sesleniyoruz. Bu ağır insanlık suçunun ateşinin adım adım tüm dünyayı sarmasına, insanı insan yapan her ne varsa teker teker, saniye saniye çürütüp öğütmesine ne kadar sessiz kalacağız? Hukuk tanımayan vahşi bir nizamın gözü dönmüş yönetici ve destekçilerine, düşmanlığın bile bir şerefi olduğunu kim, nasıl, ne zaman öğretecek? Gözlerimizin önünde süren bu katliamlara, savaş suçlarına hangi kurum, hangi otorite dur diyecek? İnsanlık namına utanıyoruz, geleceğimiz adına utanıyoruz; utanmaktan da utanıyoruz” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x